Karakalem Şelale Çizimi Nasıl Yapılır?

Karakalem kolay şelale çizimi nasıl yapılır sırasıyla anlatımını adım adım aşağıya ekleyeceğiz. Bildiğiniz gibi karakalem çalışmalarında en çok şelale, doğa, manzara vb. tarzda resimler ilgi çekmektedir. Bu bakımdan sizlere daha önceden de şelale çizimleri paylaşmadığımız için bu konuyu açmak istedik. Şimdi maddeler halinde adım adım karakalem şelale nasıl çizilir onu anlatalım.

Karakalem Şelale Nasıl Çizilir?


Öncelikle şelalenin etrafı için kalın koyu bir kalemle taş ve kayalık çizimi yapıyoruz. Şelale tam ortadan akacakmış gibi düşünün.

Ardından sol taraf için kayalık çizimleri yapıyoruz ve alt kısımlarına ufak tefek taş çizimleri çiziyoruz. Üste de küçük çimenlikler çizilebilir.

Ardından yavaşça taşları belirginleştiriyoruz.

Sonrasında beyaz bir koyu kalem alarak şelalemizi çizmeye başlıyoruz. Bunun için dediğimiz gibi beyaz kalem gerekli. Resmin tam ortasına 2 kayalığın arasına belirgin bir şekilde şelalemizi çiziyoruz.

Ardından şelalenin döküldüğü yeri altta bulunan taşların yanlarından akacakmış şekilde çiziyoruz. Bunlar da tabii ki beyaz renkli kalemle çizilecek fakat şelaleyi çizdiğimiz gibi koyu renk olmasın. Akıntı kısımları hafif beyazlıkta olabilir. Fakat asıl şelale kısmını bastırarak çizmemiz gerekir.

Sonrasında soldan akıntıyı çiziyoruz. Ardından taşların kenarlarına hafif dokunuşlar atıyoruz ki böylece resim daha kaliteli gözüksün.

Burada da sağ üst tarafta bulunan şelale etrafındaki ağaçlık alanı belirginleştiriyoruz.

Ardından resmimiz için genel son kontrolleri yapıyoruz. Yani son rötuşları atıyoruz.

Ve resmimizin son hali yukarıdaki gibi olmaktadır. Sizler de adım adım bu yolları takip ederek yukarıdaki gibi güzel bir karakalem şelale resmi çizebilirsiniz.
Anlatım yabnacı bir youtube kanalından alınmıştır. Buradaki adresten (www.youtube.com/watch?v=AMZIwqTc42o) o kanala ulaşabilir ve videosunu da izleyerek çiziminizi iyice pekiştirebilirsiniz. Ayrıca aşağıya videolu halini de eklemiş olalım.

Bu paylaştığımız youtube kanalını takip etmeyi unutmayınız. Emeğe saygı açısından kanalı takpi edip videoyu beğenin. Teşekkürler. Keyifli çizimler dileriz.

Leave a Comment