Karakalem İle Çizimlere Gölge Nasıl Verilir?

Herkese merhabalar.Bu yazımızda sizlere karakalem ile nesnelere nasıl gölge verebiliriz onu resimler eşliğinde anlatacağız.Resimler youtube’daki SimCey kanalından alıntıdır.Kendisini buradan takip ederek daha çok videolarına ulaşabilirsiniz.Anlatımın sonunda videosunu da konuya ekleyeceğiz.Herkese iyi çizimler dileriz.

Öncelikle 3 boyutlu bir küp çizimi yapıyoruz.Bunun üzerinden gölgelendirme yapacağız.

Ardından bir ışık saçan cisim eklememiz gerekiyor.Buna ister güneş diyin isterseniz de ay deyin farketmez.Örnek olması açısından sağ üst köşeye çizildi.

Ardından güneşi baz alarak gölgemizi yavaş yavaş oluşturuyoruz.Güneş sağ üstte olduğundan gölge de sol alta doğru güneşin hizasında ilerleyecektir.

Gölgemizi yavaş yavaş çizdikten sonra yumuşatma işlemine geçiyoruz.Burada ise parmağımızla gölge yerini yumuşatabiliriz.

Ardından cisim üzerinde ışık almayan yere de gölge çiziyoruz.

Cismin son hali resimdeki gibidir.Bu şekilde sizler de resim üzerine bir hayali güneş ekleyerek kolaylıkla gölgelendirme yapabilirsiniz.Teşekkürler.
Youtube üzerinden çizim videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz;

NOT = SimCey arkadaşımıza çizimlerinden dolayı teşekkür ediyoruz ve başarılar diliyoruz.Biz bu yazıda onun çizimini referans aldık.Tabii ki kendisi videosunun ve resimlerinin kaldırılmasını isterse konudan kaldırabiliriz.Maksatımız siz değerli çizim sever arkadaşlara kaliteli çizim yapan insanları tanıtmamızdır.

Leave a Comment