Merhabalar, sizlerinde varsa karakalem çalışmalarınız ve sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız lütfen bizlere bulentyakut1987@gmail.com mail adresine karakalem çizimlerinizin fotoğraflarını gönderiniz.Bizler de isteseniz isimlerinizle beraber sitemize karakalem çizimlerinizi ekleyebiliriz.Böylelikle kendinizi tüm Türkiye'ye hatta tüm dünyaya tanıtmış olursunuz.Herkese iyi çizimler başarılar dileriz...

21 Kasım 2023 Salı

Karakalem İle Manzara Çizimi - Kolay Karakalem Çizimleri - Çizim Mektebi Adım Adım Öğretici Çizimler

Karakalem çizimine başlamadan önce bu konu hakkında iyi fikir ve bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. İnternetten ya da kitap gibi kaynaklardan karakalem ile manzara çizimi ve manzara çizim teknikleri konusunda bilgi alabilirsiniz. Karakalem çizimine başlarken çizeceğiniz görselin ya da objenin ilk olarak anatomisini öğrenmelisiniz.

 Elinizi geliştirirken objenin hangi şekle benzediğini ve formunu iyi öğrenmeniz, çizim yaparken işinizi daha kolaylaştıracaktır. Manzara çizimi yaparken genel form ve görüntü dikkate alınmalı ve bu kâğıda yansıtılmalıdır. Uç noktaların belirlenmesi ve bu noktaların ilk olarak kâğıda aktarılması, manzara resmi kolay çizim teknikleri arasındadır.
Karakalem Çizimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

 Fotoğraf çekimlerinde olduğu gibi çizim yaparken de oran orantı dikkat edilmesi gerekilen ilk hususlardan biridir. Resmin iyi çizilebilmesi ve kâğıda daha net aktarılabilmesi için görselin oran orantısı yapılmalıdır. Oran orantı sayesinde manzara çizimi kolay bir hal alır ve kâğıda aktarılması bir o kadar rahattır. Karakalem manzara çizim teknikleri arasında kompozisyon çok önemlidir.

 

 Görselliği arttıran en önemli etken doğru kompozisyonu kurmak ve bunu çizebilmektir. Kompozisyon kurarken obje ve figürlerin birbirleri ile doğru açıda olması gerekir. Bu objelerin kendi içerisinde bir derinliği olması ve bunu doğru çizebilmek çizimi daha kaliteli ve profesyonel yapacaktır. Manzara çizimi karakalem ile yaparken perspektif kuralı işlenmelidir. Perspektif çizimin derinliğini ortaya çıkarmaktadır. Yanlış uygulanan perspektif ya da uygulanmaması konusunda çizim doğru yapılamaz.

 


 Manzara Çiziminde Perspektif

 

 Manzara çiziminde perspektif uygulanması görselliği arttıracak uygulamalardan biridir. Perspektif uygulaması, yakındaki nesnelerin büyük uzaktakilerin ise küçük çizilmesidir. Böylelikle nesneler arasında oran orantı dengesi kurulur. Perspektif manzara çizimi tekniğinde nesnelerin birbirleri ile orantısız olma durumu ortadan kalkar ve nesne geçişi sağlanır.

 

 Perspektif çizimi yaparken ilk olarak ufuk çizgisi belirlenmelidir. Belirlenen ufuk çizgisi sonrasında kaçış noktaları ayarlanarak kâğıtta çizilmelidir. F noktası adı verilen bu kaçış noktaları, manzarada uzakta kalan küçük nesnelerdir. Kara kalem resim çizimi yaparken perspektif kuralı her manzara çiziminde uygulanmalıdır.
Manzara Resmi Nasıl Çizilir?

 

 Çizim yapmak isteyen kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri manzara resmi nasıl çizilir sorusudur. Manzara çiziminde perspektif tekniğinde ilk olarak ufuk çizgisi ve kaçış noktaları belirlenmelidir. Manzaranın genel formu dikkate alınarak uç noktalar hafif bir şekilde belirlenmelidir. Ardından tonlama yaparken nesnelerin formu ortaya çıkarılmalıdır. Bu formu ortaya çıkarmak için açık koyu, ışık gölge tonlamalarından yararlanmalısınız. Kontür çizgileri resmi ortaya çıkaracak en önemli uygulamadır.

 

 Kontür yapmak manzara resminin daha derin ve gerçekçi olmasını sağlar. Özellikle profesyonel çizim yapmak isten kişiler farklı kontür tekniklerini öğrenmelidir. Obje ve nesnelerin formuna uygun şekilde dairesel ya da çizgisel kontür çizimi yapılmalıdır. Lekesel tonlama uygulaması ise belirli yerlere uygulanan hafif gölgelendirme işlemidir. Bu işlem ile ışık gölge geçişi orantılı bir şekilde sağlanır.


Karakalem Çiziminde Oran Orantı

 

 Manzara çizimi yaparken, nesnelerin birbirleri arasında olan oran orantıya dikkat etmeniz, gördüklerinizi kâğıda daha doğru aktarmanızı sağlayacaktır. Doğada her nesne birbirleri ile oran orantı içerisindedir. Bunu doğru bir şekilde aktarabilmek için iyi gözlem yapmanız gerekmektedir. Manzara resminin içerisinde bulunan her nesnenin formu incelenerek oran orantısı belirlenir. Bu formu kare ya da daire şekline benzetebilirsiniz. Yerleri doğru belirlenen nesnelerin kâğıda yerleştirilmesi daha kolay olacaktır.

 

 Manzara Resminde Derinlik

 

 Karakalem ile manzara çizimi yaparken, çizimde derinlik kurulması görsel açıdan çok önemlidir. Derinlik, çizime üç boyut etkisi vermektedir. Bu etki manzara resmi yaparken daha doğru ve profesyonel çizim yapmanızı sağlayacaktır.
Karakalem çizimlerimizi beğendiyseniz lütfen sosyal medyada paylaşmayı unutmayınız.Ek olarak çizimler hakkında yorum da atarsanız bizleri çok mutlu edersiniz.Teşekkürler...

0 yorum:

Yorum Gönder